Devleti Kimler Yönetmelidir ?

tbmm
TBMM

Malumunuz gündemimiz çok yoğun, sürekli siyasi tartışmalar, insanların birbirlerine ağır ithamları son günlerde iyice sertleşmeye başladı.Bir çok alanda insanlar arasında derin fikir ayrılıkları oluşmaya başladı.Bazı insan kendinden farklı düşüncelere sahip olan insanları bir takım ağır sözlere muhatap kılıyor ve bu durum insanlar arasındaki ilişkilere olumsuz yansıyor.

Ülkemizin bireylerinin genelde siyasi tutumları ve düşünceleri, akıl ve mantık süzgecinden geçirilerek değil de daha çok ailesinin ve çevresinin tutumlarının ya da kendisinin savunduğu düşünceler ve fikirlerle arasında duygusal bir bağ kurmasının sonucunda oluşuyor.Toplumda adeta akıl tutulması yaşanmakta.Her siyasi düşünce bir kavramı işgal etmiş ve bu kavramlara kendisini yakın hisseden insanları peşine takıp sürüklüyor.Neredeyse hiç kimse desteklediği düşünceleri günümüz çağına uyan yönleriyle, mantık ve akıl çerçevesi içerisinde savunmuyor.Bu durum birçok siyasi partinin bazı kavramları sadece ideoloji ve görüşte sahiplenip, istismar etmesine, uygulamada farklı davranmasına sebep oluyor.Muhafazakarlık, Atatürkçülük, Ülkücülük, Komünistlik gibi kavramlar ülkemizde siyasi partilerin istismar ettikleri kavramların başlarında geliyor.Peki ülkeyi çok sevmek nedir, ne değildir ? Ülkeyi çok sevmek sizin ülkeyi yönetmeniz gerektiğine haklılık oluşturur mu ?

Ülkenizi çok sevmeniz, ülkenizi sizin yönetmeniz için yeterli bir sebep midir ?

Müthiş derecede vatan aşığı, ülkesi için yanıp tutuşan ama pratik zekadan, eleştirel ve mantıksal düşünme yetisinden yoksun insanların devletin başına geldiğini varsayalım.Bu ülke için ne gibi proje geliştirecekler ? Ülkenin yıllarını bayrağı en çok hangimiz seviyor, hangimiz daha çok milliyetçiyiz gibi ardı sonu gelmeyen içi boş tartışmalarla geçirip akılları sıra bir şeyleri ispat peşinde mi koşacaklar ? Devlet ve halk ne olacak bu sırada vizyonsuz çevrenin ellerinde ? Böylelikle ülkenin yıllarını heba edecekler ama olsun değil mi nasılsa ülkelerini çok ama çok seviyorlar !

Ülkesini seven herkes, ülkesine faydalı olabilir mi ?

Bildiğiniz üzere genel olarak herkes ülkesini çok sevdiğini söyler , kendisine bu konuda asla toz kondurmaz fakat bu sadece lafta kalır.İnsanlarımız fikir ve düşünce olarak kendilerini geliştirmezler, bir makale, deneme, ya da kitap okumazlar, ilgi alanları genelde boş konulardır.Tutumlu ve tasarruflu davranmazlar ama gel gelelim ki lafta çok vatanseverdirler .Bu bireyler ülkelerini içtenlikle, temiz ve saf duygularla sevebilirler fakat istemeden de olsa ülkelerine zarar verirler.Çünkü bu insanların temiz ve çıkarsız duyguları çıkarcı çevreler tarafından her zaman istismar edilir.

Benim düşünceme göre ülkeyi yöneten çevrenin pratik zekalı, olaylar arasında neden sonuç ilişkisi kurabilen, ileri görüşlü, mantık ve akıl çerçevesinde kararlar alabilen, ahlaklı bir çevre olması gerekmektedir.Vizyonsuz ve yeteneksiz çevrelerin ülkenin yönetimine hakim olması, o ülkenin yıllarının heba olmasına neden olacaktır.Çıkarım yapacak olursak, konumuzun ana başlığındaki soruya cevabım “hayır” olacaktır.Vatanı çok sevmek ülkeyi o çevrenin yönetmesi için hiçbir zaman yeterli bir sebep olmadı, olmayacaktır da.Hoşça kalın, sağlıkla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir