Yurtdışı Hayali Kurmadan Önce Bunları Bilin

Gelişen teknolojinin bizlere sunduğu sınırsız nimetlerden birisi de haberleşme ve iletişim alanında yaşanan gelişmelerdir. Yakın geçmiş öncesi hayatımız, görüşlerimiz, bilgilerimiz, yaşadığımız çevrenin dışına çıkamıyordu, hal böyle olunca da yaşantımızı sorgulama gereği aklımıza gelmiyordu. Haberleşme ve iletişim alanındaki gelişmeler küreselleşmeye giden yolu hızlandırdı. Bu durum da insanların sorgulamalarına, yaşam biçimlerini değiştirmelerine ve sonucunda kalıplarını kırmalarına sebep oldu. Tabi bu halin Türkiye’ye de yansımaları kaçınılmazdı ve öyle de oldu. Türkiye’de işsizlik oranlarının yüksek seviyelerde seyretmesi, iyi bir iş, iyi bir maaş ve yüksek yaşam standartlarına ulaşma arzusu, gençlerin gelişmiş ülkelere göç etmelerine dair isteklerini kabartmış durumda.

Yurtdışında En Çok Tercih Edilen Ülke Almanya

Gençlerin en çok yaşamayı istedikleri ülkelerin başında Almanya geliyor. Bunun en büyük sebebi ise neredeyse herkesin tanıdığı bir Almanya’da yaşayan gurbetçilerin olması ve onların yüksek yaşam standartlarının fark edilmesi. Almanya’nın Euro Bölgesi’nin en gelişmiş ülkesi olması da önemli bir etken. Gençler, farklı ülkelere göç etmek konusunda ise çekingen kalıyorlar. Bunun sebebi de yine aynı şekilde, o ülkelerde yaşayan Türkler’in Almanya’da yaşayan Türkler kadar fazla olmaması ve yine o ülkeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaları.

Her Şey Toz Pembe Değil

Yurtdışına yerleşmek isteyen gençlerin neredeyse tamamında istedikleri ülkeye yerleştikten sonra her şeyin tozpembe olacağı görüşü hakim. Bu, oldukça yanlış bir düşünce. İnternette bazı kişilerin yurtdışına göç ettikten sonra oralarda yapamayıp Türkiye’ye geri dönme hikayeleri mevcut. Yurtdışına gitmeden önce bazı özelliklere ve yeterli vasıflara haiz olup olmadığınızın farkına varmanız gerekiyor.

Aşırı Muhafazakar Bir Tutumunuz Varsa Şimdiden Vazgeçin

Avrupa ve Amerika Kıtası’nda bulunan ülkelerde yaşayan insanlar özgürlükçü ve dini kurallara pek bağlı olmayan insanlardır. Sizin bunun tam tersi bir kişiliğe sahip olmanız, size faydadan çok zarar getirecektir. Zaten yeni bir ülkeye gidip kültür şoku yaşarken bu gibi durumlarla da karşılaşmanız sizi toplumdan iyice soyutlayabilir.

Ailenizi Uzun Süre Görmeden Duramayacaksanız ve Daha Önce Ailenizden Hiç Ayrı Bulunmamışsanız İyi Düşünün

Ailenizi sürekli görmeden edemeyen, duygusal biriyseniz yurt dışı maceranız sizin için bir kelebek ömrü kadar kısa olabilir. Yine farklı şekilde, ailenizden ayrı yaşama deneyiminizin hiç olmaması, sizi yurtdışında üzüntüye sokabilir. Bu durumlara uygun birisiyseniz yurtdışı maceranız kısa sürebilir, kendinizi tekrar Türkiye’de bulabilirsiniz.

Dil Öğrenin

Sadece Türkçe ile yabancı ülkelerde tutunamazsınız. Yabancı ülkeler, mesleklere göre farklı seviyelerde dil bilgisi istemektedir. Örneğin, Almanya’da vasıfsız işlerde çalışmak için düşük seviyede Almanca yeterlidir. Sağlık alanında çalışmak için ise orta derecede Almanca dil bilgisi istenilmektedir, çünkü sağlık alanı hata kabul etmez. Doktorsunuz, hastanın derdini çok iyi anlamanız ve ona göre tedavi yolları belirlemeniz gerekiyor.

Yurtdışına Gitmek İçin Birikim Yapın

Çoğu ülke, kendilerine göç etmek isteyenlerin belirli bir miktar parası olmasını ve bunu belgelendirebilmelerini şart koşar. Yurtdışına ilk kez gidiyorsanız, orada düzen kurana kadar sizi ayakta tutabilecek kadar parayı yanınızda taşımanız gerekir. Eğer bu hususta eksiğiniz varsa şimdiden yola koyulun.

Bu yazıyı sonuna kadar okuduğunuza göre, yurtdışına yerleşmeye dair motivasyonunuz ileri derecede gözüküyor. Şimdiden size iyi şanslar diliyorum. Eğer bir gün yurtdışına yerleşir ve bu sürece giden yolda bizim de size bir katkımız olur ise lütfen bu anılarınızı bizlerle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir