Amerika’nın Sancılı Geçen 59. Başkanlık Seçimi

3 Kasım 2020’de Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları 59. başkanlık seçimleri için sandık başına gittiler. 2016 yılında Hillary Clinton’a karşı girdiği başkanlık mücadelesini kazanan Cumhuriyetçi aday Donald Trump, son seçimde Demokrat aday Joe Biden karşısında ağır bir yenilgi aldı. Demokrat aday Joe Biden, 20 Ocak 2021 günü başkanlık koltuğuna oturacak, ancak Donald Trump seçim sonuçlarını halen kabul etmek istemiyor.

Posta Oylar Seçimin Gidişatını Etkiledi

3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçimlerinde seçmenler posta yoluyla da oylarını kullanabildiler. Sayım ilk başladığında sandıktan rakibi Joe Biden’a göre oldukça yüksek oy alan Cumhuriyetçi aday Donald Trump, yaptığı seçim konuşmasında kazandıklarını belirtti, ancak seçimi mahkemeye taşıyacaklarını da belirterek oldukça tezat bir durumun oluşmasına sebep oldu. Seçimi kazanan bir insan neden bu işi mahkemeye götürmek ister ? Bunun nedeni oldukça açıktı. Posta yoluyla gelen oyların büyük bir kısmının Demokrat parti destekçileri tarafından kullanılmasıydı.

Trump Destekçileri Senatoyu Bastı

abdsenatobaskini
Senato Baskını

ABD’nin Washington DC’de bulunan kongre binası dün Donald Trump destekçileri tarafından basıldı. Trump ve destekçileri bu hareketi oylarının çalındığını sebep göstererek meşru kılmaya çalışıyor. Ancak içlerinde ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin de bulunduğu Cumhuriyetçiler Trump’ın bu davranışına en ağır tepkilerini gösterdiler.

Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi

Washington DC Belediye Başkanı, akşam 18.00 ila sabah 06.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Donald Trump ve kızı Ivanka Trump ise Twitter hesaplarından yaptıkları açıklamada gösterilerin barışçıl bir şekilde gerçekleştirilmesinin gerekliliğine vurgu yaptılar.Kongre binasına giren göstericiler Temsilciler Meclisi Başkanı olan Pelosi’nin kullandığı bilgisayarı ele geçirdiler ve e-postaları yayınladılar.NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Washington’da şok edici görüntülerin olduğunu ve demokratik seçim sonucunun saygı duyulur olmasını gerektiğini belirtti.Twitter ise Donald Trump’ın hesabını şiddet riski nedeniyle 12 saatlik süreyle geçici olarak kısıtladı.

Eylemde Kan Aktı

Kongre binasına giren grupta bulunan bir kişi ise içeride silahla vuruldu. Bu kişi ise daha önce ABD Ordusu’nda görev aldığı iddia edilen bir kadın. Bu kadının hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Joe Biden

59. ABD Başkanı Joe Biden ise Twitter’da yaptığı açıklamada demokrasilerinin eşi benzeri görülmemiş bir saldırı altında olduğunu, bu olayların bir kalkışma olduğunu ve yaşanılanlara bir an önce son verilmesi gerektiğini belirtti. Joe Biden, Amerika’nın bugun yaşananlardan çok daha iyi olduğunu da belirtti.

Şunu belirtmek gerekir ki ABD, demokrasi kavramını en çok içselleştirmiş devletlerin başında geliyor, bu tür yöntemlere başvurmanın Cumhuriyetçilere oldukça negatif dönüşler getireceği öngörülüyor.

Sonuç olarak, ABD 59.Başkanlık Seçimleri oldukça sancılı geçti ve geçiyor. Seçilmiş başkan Joe Biden ise 20 Ocak’ta Donald Trump’tan görevi devralacak. 3 Kasım’da başlayan seçimin nabzı hala yüksek seyrediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir