Koronavirüs Aşıları Hakkında Akılalmaz İddialar

2021 yılına merhaba dedik. Dünya’mız yaklaşık bir yıldır Koronavirüs Salgını ile mücadele veriyor. Bu süreçte birçok insan hayatını kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor. İnsanların bu süreçte ruh sağlıkları da epeyce olumsuz yönde etkilenmiş durumda.

Koronavirüs ilk ortaya çıktığında tıp dünyası ve devletler bu salgına karşı hazırlıksız yakalandılar. Çin’den gelen korkutucu salgın görüntüleri Dünya’yı oldukça tereddüt içerisinde bıraktı.

Salgın Başlarındaki Kadar Çaresiz Değiliz

laboratuvar
Laboratuvar

İlk zamanlarda afallama süreci artık geride kaldı, tedavi prosedürleri de oturmuş durumda, artık öncesi kadar çaresiz değiliz. Çinli Sinovac Şirketi’nin Coronavac isimli aşısı kısa süre önce ülkemize geldi. Tabii şimdiden Koronavirüs aşıları hakkında komplo teorisyenleri tarafından birçok iddia ortaya atılıyor. Kimi “Koronavirüs aşısında çip var” diyor, kimi “Koronavirüs aşısı kısır yapıyor” diyor. Kimileri ise “Koronavirüs bir RNA virüsü, mutasyon geçirir, aşı işe yaramaz amaç farklı” gibisinden iddialar ortaya atıyor. İnanın, bu iddiaların hiçbir elle tutulur tarafı bulunmamakta, tamamen bir saçmalıklar silsilesinden ibaret, nedenlerini birazdan açıklayacağız.

Pfizer ile Ortaklaşa Aşı Geliştiren Biontech Şirketi’nin Kurucu Ortakları Olan İki Türk: Uğur Şahin ve Özlem Türeci

Pfizer ve Biontech ortaklığında geliştirilen Koronavirüs aşısının yüzde doksanın üzerinde açıklanan koruyuculuk oranı tüm Dünya’yı sevince boğdu ve bilimin ne kadar önemli olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu. Bizler içinse aşının başarısı kadar önemli olan başka bir husus daha vardı: Aşıyı geliştiren şirketin başındaki isimlerin evli iki Türk olmaları. Bu sebepledir ki aşı haberine sevinirken bir yandan da içimizden “keşke”ler geçmedi de değil. Bu insanlar neden Türkiye’den yurt dışına gitmişler diye düşünmedik değil, bu sorunun cevabına ulaşmamız da çok fazla zamanımızı almadı zaten.

Türkiye Neden Ağırlıklı Olarak Pfizer&Biontech Aşısını Almıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklamalara göre Pfizer&Biontech şirketleriyle aşı tedariği konusunda görüşüldü ancak bazı olumsuzluklar oldu. Sanırım yüksek miktarda aşının Türkiye’ye gelmesi epeyce uzun bir süreye işaret ediyordu, çünkü büyük devletler çoktan pastadan paylarını almışlardı ve ön sıralara geçmişlerdi. Bu sebepledir ki farklı kaynaklara yönelmeye başladık. Şu var ki Pfizer&Biontech şirketleriyle yapılan görüşmeler sonucunda hiç aşı alamayacağız anlamına gelmiyor. İlk etapta cüzi bir miktarda Pfizer&Biontech aşısı ülkemize gelecek. Tahmin ediyorum ki kısa süre sonra milyonlarca Pfizer&Biontech aşısına daha kavuşma imkanına sahip olacağız, şu an bu şirketlerle görüşmeler devam ediyor.

Çinli Sinovac Şirketi’nin Aşısı Coronavac

Gelelim şu an elimizde bulunan Çinli Sinovac Şirketi’nin Coronavac isimli aşısına. Coronavac aşısı en ilkel ve şimdiye kadar en güvenilir klasik yöntemlerle geliştirildi. Faz 1 ve faz 2 sonuçları iyi sonuç verdi, kısa süre içerisinde de faz 3 sonuçları açıklanacak. Genel kanı, aşının yüksek etkinliğe ulaşacağı yönünde. 30 Aralık günü sabaha karşı Coronavac aşısı ülkemize Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan giriş yaptı. Gelen aşılar 14 günlük testlerden geçecek. Tahmin ediyorum ki faz 3 sonuçları açıklandıktan sonra aşılama başlayacak, tabii acil kullanım onayı ilan edilip faz 3 sonucu da beklenmeyebilir. Aşılamaya hızlı bir şekilde öncelikli olarak sağlıkçılar, kolluk kuvvetleri ve 60 yaş üzeri kronik rahatsızlıkları bulunanlardan başlanacak.

Coronovac aşısının ağırlıklı olarak tercih edilmesinin bir nedeni de aşının klasik ve güvenilir yöntem olarak bilinen inaktif yöntemlerle üretilmesi. Pfizer&Biontech Şirketleri’nin geliştirdiği aşı mRNA yöntemiyle geliştirildi ve ilk kez toplu uygulanacak, bu sebepledir ki biraz soru işaretleri var. Ancak, bilim dünyasının genel görüşü mRNA aşılarının herhangi bir soruna sebebiyet vermeyeceği yönünde.

Yazımızın başındaki Koronavirüs aşıları hakkındaki saçmalık silsileleri iddialara artık değinme zamanı geldi. İnanın, şu an bilgisayar başında bu saçmalıklara karşı yazı yazmak bile bana gereksiz ve zaman kaybı geliyor. Başlayalım:

Bill Gates Koronavirüs Aşılarına Çip Koydurttu

Her gün zaten marketlerden bu küresel şirketlerin ürünlerini alıp kullanıyoruz, bize çip takma amaçları var ise neden bunu aşı ile yapsınlar ? Onların içeceklerini içiyoruz, onların yiyeceklerini yiyoruz, onların iğnelerini oluyoruz, onların ilaçlarını kullanıyoruz. Farz edelim ki aşının içinde görünmeyen çip var ve vücudumuza yerleştirip bizi kontrol altına alacaklar. Kusura bakmayın ama virüs üretip, aynı zamanda bu virüse karşı yaptıkları aşıların içine gözle görülemeyecek kadar küçük çip yerleştirip bizi kontrol altına alacak derecede bir üstün akla karşı zaten şansımız kalmıyor, kendimizi serin sulara bırakmaktan başka çaremiz yok.

Koronavirüs Aşısı Kısır Yapıyor

Her aşı muhabbeti çıktığında klasik sözlerden birisi oluyor bu cümle. Bu zamana kadar biz olsun anne-babalarımız olsun birçok aşı olduk yaşantımızda. Peki bu insanlar nasıl çocuk sahibi olabildiler ?

Koronavirüs RNA virüsüdür: Mutasyon Geçirir, Aşı Etkili Olmaz

Koronavirüs bilim insanlarının belirttiğine göre bir RNA virüsü ve yine belirtildiğine göre şu ana kadar bir çok mutasyon da geçirmiş bulunmakta, neyse ki aşıyı etkisiz kılacak bir mutasyon gelişimi olmadığını belirtiyor uzmanlar. Aşılar, yapılan açıklamalara göre en son gündemimizde geniş yer kaplayan  yeni Koronavirüs mutasyonu üzerinde de etkili. Sonuç olarak, şu an telaş edilecek bir durum söz konusu değil.

Koronavirüs aşıları hakkındaki akılalmaz iddiaların dayanak noktaları kolaylıkla çürütülebiliyor, tıp dünyası bu aşılara karşı tamamen olumlu fikir içerisinde. Eğer halen ikna olmadıysanız kendi içinizde yarattığınız hayal dünyasına çevrenizdeki insanları da alet etmeye çalışmayın lütfen. Çevrenizdeki bir kişi bile sizin bu düşüncelerinize uyup korunma yöntemleri uygulamadığı takdirde hayatını Koronavirüs nedeniyle kaybederse bunun üzerinde sizin de vebaliniz olacaktır.

Bir diğer yazımız olan Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi ? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir